Maltańczyk

MALTAŃCZYK

- CHARAKTERYSTYKA RASY

psy rasy maltańczykMaltańczyk - oddany towarzysz człowieka


Maltańczyki mają wspaniały charakter. Z pewnością nie jest to typ psa, który większość czasu spędza na kanapie. Jest energiczny i ruchliwy, ale nie potrzebuje bardzo aktywnych form ruchu. Z maltańczykiem lepiej wybrać się na spacer w miejsce, gdzie może eksplorować, niż na biegi. Psy tej rasy od zawsze towarzyszyły ludziom, dlatego bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Skutkuje to tym, że źle znoszą samotność. Psy rasy maltańczyk to psy o wrodzonej łagodności, ale również o radosnym usposobieniu. Szybką się uczą, co sprawia, że są świetnymi psami towarzyszącymi.


Olśniewająca, biała sierść


Cechą charakterystyczną maltańczyka jest lśniąca, śnieżnobiała sierść. Włos powinien być obfity, jednolity
w dotyku i zupełnie prosty. Taka sierść to duma właściciela, ale również obowiązek. Maltańczyk wymaga regularnej, starannej pielęgnacji i odpowiedniej diety.
 

Imponująca długowieczność maltańczyka


Maltańczyki to psy długowieczne. Średnia długość życia to kilkanaście lat. Rasa ta kształtowała się na przestrzeni tysiącleci i selekcja naturalna umocniła jego genotyp. Dlatego psy tej rasy nie mają wielu chorób przypisanych do rasy. Słabym Puntem maltańczyków są zęby. Jak wszystkie psy ras małych mają tendencję do odkładania kamienia nazębnego.

Schorzenia jamy ustnej


Cechą wspólną wszystkich psów ras małych jest podatność na schorzenia jamy ustnej. Ich przyczyną może być powstająca płytka nazębna, która z czasem ulega przekształceniu w kamień nazębny. Odpowiednia dieta sprzyja higienie jamy ustnej.