Sterylizacja kotki

STERYLIZACJA KOTKI

- STERYLIZACJA KOTKI

Sterylizacja kotki - na czym polega?
 

Sterylizacja kotki to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym, polegający na otwarciu jamy brzusznej celem usunięcia jajników i macicy. Istnieją dwie możliwości wykonania cięcia: wzdłuż linii białej, czyli centralnie na brzuchu lub na boku. Po wykonaniu cięcia długości kilku centymetrów lekarz wycina jajniki i macicę, a następnie zakłada szwy. W zależności od rodzaju szwów, zostają one usunięte po około 10 dniach, lub samoistnie rozpuszczą się.
 

Sterylizacja kotki - jak się przygotowac do zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu sterylizacji należy upewnić się, że kotka jest zdrowa i nic jej nie dolega, na dwanaście godzin przed planowaną operacją nie podawać jej niczego do jedzenia, a około czterech godzin wcześniej zaniechać również podawania picia. Jeśli sterylizacja kotki przebiegła bez powikłań, po całkowitym wybudzeniu lekarz wydaje zgodę na zabranie zwierzęcia do domu.
 

Kotka po sterylizacji


Wysterylizowanej kotce należy założyć specjalne pooperacyjne ubranko, najczęściej możliwe do nabycia bezpośrednio w lecznicy. W sytuacji, kiedy kotka liże ranę pooperacyjną może dojść do zakażenia albo rozejścia się szwów, co skomplikuje i wydłuży czas rekonwalescencji. W ramach środków bezpieczeństwa, aby zapobiec późniejszym ewentualnym powikłaniom/zakażeniom w obrębie rany operacyjnej, kotce powinien zostać zaaplikowany antybiotyk. Właściciel powinien również codziennie kontrolować stan rany pooperacyjnej – jeśli sposób zabliźniania się budzi jakiekolwiek wątpliwości, należy szybko udać się do lekarza weterynarii.

Sterylizacja kotki może zostać wykonana jeszcze przed pojawieniem się pierwszej rui, albo tuż po niej. Ma to najczęściej miejsce około 9 miesiąca życia kotki. W trakcie rui, podobnie jak w późnej ciąży, zabiegu sterylizacji nie wykonuje się. Istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu tzw. sterylizacji aborcyjnej. Wprawdzie operacja taka może okazać się ryzykowna ze względu na możliwość wystąpienia powikłań związanych z zastosowaniem narkozy, jednak sterylizacja aborcyjna kotki pozwala kontrolować wielkość kociej populacji.