Kocięta

KOCIĘTA

- ZDROWIE I PIELĘGNACJA
- PIELĘGNACJA SIERŚCI

Pielęgnacja sierści


Czas poświęcony na szczotkowanie i czesanie sierści stanowi chwile zacieśniające więź łączącą kota i człowieka. Piękna sierść jest pierwszą oznaką doskonałego stanu zdrowia i odpowiedniej opieki właściciela.
kot z długim futrem

Szczotkowanie


Szczotkowanie sierści jest koniecznością, szczególnie w przypadku kotów długowłosych i pół-długowłosych. Zabieg ten ma na celu usunięcie martwych włosów, które kot może połykać podczas codziennej toalety. Jeśli w żołądku zgromadzi się zbyt duża ilość sierści, dochodzi do tworzenia się kul włosowych. Powodują one wymioty i biegunkę, co wpływa niekorzystnie na prawidłowy rozwój młodego kota, może też być przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.

Kule włosowe
Dorosłe koty powinny mieć stały dostęp do karmy o specjalnej formule pomagającej w eliminacji kul włosowych i usprawnieniu pracy przewodu pokarmowego. Wymioty wywoływane przez kule włosowe są zjawiskiem fizjologicznym i nie należy mylić ich z wymiotami spowodowanymi nieodpowiednim żywieniem.


Właściciel powinien przyzwyczajać swojego kota do czesania i zabiegów pielęgnacyjnych już od najmłodszego wieku. Rytuał ten szybko stanie się dla kota przyjemnością. Dobrym rozwiązaniem na przyzwyczajenie kota do pielęgnacji jest kończenie sesji szczotkowania pieszczotami lub zabawą.


Odpowiedni grzebień
Posługując się grzebieniem można dokładniej rozczesać włos niż szczotką, ale istnieje ryzyko zadrapania skóry. Należy uważnie dobierać grzebień.

Sierść za uszami i pod szyją, trudno dostępna dla kota podczas toalety, jest najbardziej narażona na splątanie, dlatego wymaga szczególnej uwagi podczas czesania.
 

Zobacz również: