HAWAŃCZYK
Royal Canin - Breed - Hawańczyk

Hawańczyk

Morze Śródziemne czy Karaiby?

nazwa oryginalna: Bichon Havanais

typ budowy: brakoidalny

wysokość w kłębie psa: 23-28 cm

wysokość w kłębie suki: 23-28 cm

pielęgnacja włosa

missing commontext for 'FCI_group_number' 9

Psy ozdobne i do towarzystwa FCI

kraj pochodzenia Kuba

 • Giant (powyżej 45 kg)
 • Maxi (26-44 kg)
 • Medium (11-25 kg)
 • Mini (1-10 kg)

ciekawostka

?

Jakiekolwiek zabiegi fryzjerskie, wyrównywanie długości włosa nożyczkami lub epilowanie są zabronione. Wyjątek stanowi uporządkowanie włosa na łapach, które jest dozwolone, włosy na czole mogą być nieco skrócone, aby nie zakrywały oczu i na pysku mogą być nieco przycięte, lecz lepiej pozostawić je w stanie naturalnym.  

Hawańczyk to nadzwyczaj żywy pies. Łatwo ułożyć go na psa stróżującego. Ma wesołe usposobienie, jest czarujący, swawolny i nieco skory do błazeństw. Uwielbia dzieci i może bawić się z nimi bez końca.

 

 

Hawańczyk krótko o rasie:

 • głowa

  Głowa średniej długości, czaszka płaska lub nieznacznie wysklepiona.

   

   

   
 • tułów

  Prosta linia grzbietu, lekko wysklepiona w lędźwiach, zad spadzisty, żebra dobrze wysklepione, dobrze podkasany brzuch.

   

   
 • umaszczenie

  Rzadko jest ona zupełnie czysto biała. Płowa w różnych odcieniach (lekkie przyciemnienia są dopuszczalne), czarna, koloru hawana(brązowo-rudy kolor cygar), koloru tytoniu, rudawo-brązowa. Łaty we wspomnianych kolorach są dopuszczalne.

   

   

   
 • uszy

  Uszy osadzone dość wysoko, opadają wzdłuż policzków, tworząc niewielki fałd, który je lekko unosi. Końce uszu są lekko spiczaste.

   

   
 • ogon

  Noszony wysoko, bądź w formie łukowatej, bądź – lepiej – zawinięty na grzbiecie. Okryty jedwabistą szatą, tworzącą długie, jedwabiste frędzle.

   

   

   
 • szata

  Włos okrywowy bardzo długi (12-18 cm u dorosłego psa), miękki, prosty lub falisty, może tworzyć loki. Podszycie wełniste, słabo rozwinięte, często zupełnienieobecne. 

   

   

Rasa pochodzi z zachodniego rejonu śródziemnomorskiego i rozwinęła się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch. Wydaje się, że psy te zostały dość wcześnie sprowadzone na Kubę przez włoskich marynarzy. Przez pomyłkę, ze względu na najczęstszy kolor tych psów, jakim jest brązowy (kolor tytoniu), zrodziła się legenda o rodzimym pochodzeniu rasy z Hawany, stolicy Kuby. Zawirowania polityczne doprowadziły jednak do całkowitego wygaśnięcia dawnych linii hawańczyków na Kubie. Po nielegalnym wywiezieniu kilku psów z Kuby, ich nieliczne potomstwo przetrwało w USA. Hawańczyk jest małym, żywym psem, niskim na kończynach, z długą, obfitą i – milej widzianą – falującąszatą. Jego ruch jest żywy i sprężysty.

 

 
 

Polecana karma:


X-Small Junior X-Small Adult